Atrakcje turystyczne

Piękne Świętokrzyskie

Jeżeli planujecie wspaniałą podróż do malowniczej części Polski, to Świętokrzyskie powinno znaleźć się na waszej liście. Kielce, stolica tego regionu, oferuje nie tylko komfortowe noclegi, ale również wiele interesujących atrakcji, które przyciągają turystów z całego kraju.

Jednym z najważniejszych punktów programu jest oczywiście Pałac Biskupów Krakowskich. To imponujące historyczne miejsce jest jednym z najważniejszych zabytków Kielc. Zbudowany w stylu renesansowym, pałac kryje w sobie bogate wnętrza, które można zwiedzać i podziwiać. Warto również odwiedzić Muzeum Narodowe, które mieści się w pałacowych murach i prezentuje interesującą kolekcję dzieł sztuki.

Kolejną popularną atrakcją jest Katedra Świętokrzyska. Ta gotycka świątynia to jedno z najważniejszych miejsc kultu w Polsce. Jej monumentalna architektura i bogate wnętrze robią ogromne wrażenie na odwiedzających. Warto również udać się na wieżę, skąd można podziwiać przepiękne widoki na miasto i okolicę.

Dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku rejon Świętokrzyskiego oferuje wiele możliwości. Park Krajobrazowy Świętokrzyskiego Parku Narodowego to prawdziwa oaza natury. Można tu podziwiać piękne krajobrazy, malownicze wąwozy i wspaniałe szczyty gór Świętokrzyskich. Warto również udać się na Święty Krzyż, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Krzyża. To miejsce przyciąga zarówno pielgrzymów, jak i turystów, którzy chcą podziwiać panoramę z góry.

Kielce to również doskonała baza wypadowa do zwiedzania innych ciekawych miejsc w rejonie Świętokrzyskiego. Blisko stąd do malowniczych miasteczek, takich jak Chęciny, Sandomierz czy Wiślica, gdzie można odkrywać dawne zabytki i klimatyczne uliczki.

view, wishes, top view-2833905.jpg

Turystyczne atrakcje w  Kielcach :

 

 • Pałac Biskupów Krakowskich
  Budowla powstawała w latach 1637–1644. Wzniesiono ją na Wzgórzu Katedralnym z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika.
 • Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego
  Muzeum mieści się w części budynku szkoły, do której w latach 1874-1886 uczęszczał Stefan Żeromski. Budowę szkoły rozpoczęto wiosną 1724 roku na tzw. Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie kościoła św. Trójcy, z inicjatywy bp. krakowskiego Konstantego Felicjana Szaniawskiego.
 • Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP
  Barokowa świątynia, z pozostałościami stylu romańskiego, zlokalizowana w samym centrum na „Wzgórzu Zamkowym”, jeden z najcenniejszych zabytków miasta.
 • Rezerwat przyrody Kadzielnia
  Rezerwat przyrody nieożywionej znajdujący się na terenie miasta Kielce (między ulicami: Krakowską, Gagarina, Al. Legionów i Pakosz). Obejmuje on wzniesienie Kadzielnia (295 m n.p.m.) należące do Pasma Kadzielniańskiego przebiegającego w południowej i zachodniej części Kielc.
 • Karczówka
  Góra Karczówka z zespołem klasztornym, to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Kielc. Klasztor ufundował bp krakowski Marcin Szyszkowski, jako wotum za ominięcie Kielc przez szalejącą w kraju w 1622 r. zarazę.

Turystyczne atrakcje w okolicach Kielc:

 

 • Tokarnia-  Muzeum Wsi Kieleckiej
  Polskie muzeum etnograficzne z siedzibą w Kielcach. Celem działania muzeum jest przede wszystkim gromadzenie, ochrona i udostępnianie zabytków kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa ludowego oraz popularyzacja kultury ludowej.
 • Jaskinia Raj
  Wapienna jaskinia krasowa położona w pobliżu Chęcin (Góry Świętokrzyskie) na terenie rezerwatu przyrody „Jaskinia Raj”, 11 km na południowy zachód od Kielc.
 • Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
  Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach we wsi Oblęgorek w gminie Strawczyn znajdujące się w dworku pisarza. Muzeum powstało 26 października 1958 roku z inicjatywy dzieci pisarza, córki Jadwigi Korniłowicz i syna Henryka Józefa.
 • Park Jurajski w Bałtowie
  Największą atrakcją turystyczną miejscowości jest Park Jurajski, założony w 2004, po odkryciu skamieniałych tropów dinozaurów. Można w nim obejrzeć m.in. makiety dinozaurów w naturalnych wymiarach.
 • Zamek w Chęcinach
  Zamek Królewski wybudowany na jednym z najwyższych w okolicy wzniesień, skalistym wzgórzu dewońskim (367 m.n.p.m). został wzniesiony około 1300 r.
 • Rezerwat Archeologiczny Krzemionki Opatowskie
  Rezerwat przyrody nieożywionej na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej w gminie Bodzechów, w powiecie ostrowieckim.
 • Szwajcaria Bałtowska
  Ośrodek narciarski położony w Bałtowie na Pogórzu Bałtowskim w Górach Świętokrzyskich na północnym zboczu wzgórza znajdującego się na terenie kompleksu turystycznego JuraPark Bałtów opadającego ku zakolu rzeki Kamiennej.
 • Dąb „Bartek”
  Dąb szypułkowy chroniony jako pomnik przyrody, rosnący przy drodze w leśnictwie Bartków między Zagnańskiem i Samsonowem (gmina Zagnańsk). Jeden z najstarszych w Polsce.